DELIVERY INFORMATION

Orders will be delivered within 3 working days (Monday-Friday) after bank and financial approval is received. Orders placed after 16:00 are processed the next day. Order is not sent on feast days and holidays.

If you select I want to pay the shipping cost at the door, the shipping and delivery charges will vary depending on the content of the orders, the type of delivery selected and the delivery. You will need to make the transportation fee of your orders to the transportation company employee who delivered the cargo at the time of delivery. Our site makes the necessary agreements with the cargo companies in order to pay the minimum fee to our valued customers for their orders.


If your order has not been received;

To solve your order questions and problems, just send an e-mail to our Customer Service representatives. Our experts will evaluate the situation as soon as possible and contact you to provide information about the solutions.


Please pay attention to the following items when your order arrives;

1. Your order is packaged so as to damage the cargo and Turkey sent with outstanding cargo companies.

2. The products in your order are under the guarantee of the related companies.

3. If your cargo has been opened, torn or physically damaged, please do not receive it. Please tell the cargo officer that you do not want to receive the order because it is damaged. The cargo officer will draw up a report. You will receive a copy of this report. Please keep the relevant copy.

4. Please contact us if there is any deficiency in your order.

TESLİMAT BiLGİLERİ

Verilen siparişler, banka ve finans onayı alındıktan sonra en fazla 3 iş günü (Pazartesi-Cuma) içerisinde teslim edilir.  Saat 16:00 dan sonra verilen siparişler ertesi gün işleme alınır. Bayram ve tatil günlerinde sipariş gönderilmez.

Kargo Bedelini Kapıda Ödemek İstiyorum seçeneğini işaretlemişseniz taşımacılık ve teslimat ücretleri, siparişlerin içeriğine, seçilen teslimatın türüne ve teslimatın yapılacağı ile göre değişiklik gösterir. Siparişlerinizin ulaşım ücretini kargo teslimatını yapan ulaşım şirketi çalışanına teslim anında yapmanız gerekecektir. Sitemiz, siz değerli müşterilerimize siparişlerinde en az ücreti ödemeniz için kargo şirketleri ile gerekli anlaşmaları yapmaktadır.


Siparişiniz Elinize Ulaşmadıysa;

Siparişinizle ilgili soru ve sorunlarınızın çözümü için, Müşteri Hizmetleri yetkililerimize e-posta göndermeniz yeterli olacaktır. Uzmanlarımız en yakın zamanda durumu değerlendirecek ve çözümlerle ilgili bilgi vermek üzere sizlerle iletişim kuracaktır.


Siparişiniz ulaştığında lütfen aşağıdaki maddelere dikkat ediniz;

1. Siparişiniz kargoda zarar görmeyecek şekilde ambalajlanır ve Türkiye’nin seçkin kargo şirketleri ile gönderilir.

2. Siparişinizdeki ürünler ilgili firmaların garantisi altındadır.

3. Kargonuzda açılmış, yırtılmış veya fiziksel anlamda zarar görmüşse lütfen teslim almayınız. Kargo görevlisine siparişi zarar gördüğü için teslim almak istemediğinizi belirtiniz. Kargo görevlisi bir tutanak düzenleyecektir. Bu tutanağın bir nüshası size verilecektir. Lütfen ilgili nüshayı saklayınız.

4. Siparişinizde herhangi bir eksiklik varsa lütfen bize ulaşınız.